Ideálny darček pre vínkara? Elegantná vinotéka na 1000 spôsobov!

Poznáte vínkara, ktorý nikdy nepohrdne pohárikom kvalitného vína? Elegantná vinotéka môže byť pre vínkara skvelý darček, ktorým ulahodíte všetkým jeho chutiam. Zaobstarajte mu vlastnú vínotéku, s ktorou bude mať správne vychladené víno vždy poruke. Zároveň ide o elegantný domáci spotrebič, ktorý dodá jeho priestorom šmrnc. Na nasledujúcich riadkoch vám pomôžeme zorientovať sa pri výbere tej správnej vínotéky pre jeho domácnosť.

Dozviete sa to najdôležitejšie o kapacite, účele, spotrebe energie, umiestnení i dizajne vínoték, tak aby ste vedeli spraviť dokonalý výber.

Ako vybrať vinotéku pre vínkara? Odpoveď na 5 najčastejších otázok

Odpovede na najčastejšie otázky ohľadom vinoték
Aká je kapacita vinotéky? Koľko fliaš tam bude vínkar skladovať?


Kapacitu novej vínotéky odporúčame zvoliť podľa toho, koľko fliaš v nej plánujete chladiť. Ak patríte medzi typ, ktorý si dopraje pohárik vína skôr zriedka, rozumnou voľbou pre vás bude menšia vínotéka s kapacitou do 8 až 16 fliaš. V prípade, že ste skutočný milovník vína a obľúbený nápoj plánujete skladovať vo veľkom, dostupné sú aj modely vyššej triedy s kapacitou 100 a viac fliaš.

Darček pre vínkara - vinotéka

Môže byť vo vinotéke viac druhov vína naraz?


Biele, červené alebo ružové? Ak preferujete jeden druh vína, je pre vás tým pravým jednozónová vínotéka. Pri dvoch a viac druhov vína siahnite radšej po dvojzónovej, respektíve viaczónovej vínotéke, ktorá má rôzne teplotné zóny oddelené priečinkami. Každú z jednotlivých zón vínotéky viete samostatne vychladiť na želanú teplotu, čím zachováte maximálnu kvalitu jednotlivých vín.

Akú energetickú triedu pri výbere vinotéky zvoliť?


Pri výbere novej vínotéky myslite na to, že ide o spotrebič s celodennou prevádzkou, a preto je nutné počítať s určitou spotrebou energie. Na energetickom štítku, ktorý musí mať podľa zákona povinne každý spotrebič, nájdete zaradenie do energetickej triedy. Najúspornejšia vínotéka nesie označenie písmenom A (prípadne A+ alebo A++) a, naopak, najviac energie zas spotrebuje vínotéka s označením G.

Vínotéky s termočlánkom sa pohybujú v nižších cenových reláciách, majú však v porovnaní s kompresorom približne dvojnásobne vyššiu spotrebu energie. Výhody vínotéky s termočlánkom sú nulová hlučnosť a nulové vibrácie. Pri kompresorovej vínotéke počítajte s vyššou vstupnou investíciou, ktorá sa vám však už onedlho vráti v podobe energetických úspor. K tomu ponúka výrazne lepší výkon aj účinnosť chladenia než vínotéka s termočlánkom.

Ako vybrať vinotéku podľa toho, kde bude umiestnená?


Či už sa rozhodnete pre vstavanú alebo voľne stojacu vínotéku, nepodceňte jej vhodné umiestnenie. V prvom rade by na vašu vínotéku nemali dopadať priame slnečné lúče, aby ste sa vyhli znehodnoteniu vína i zvýšeniu spotreby energie na vychladenie. Nezabúdajte tiež na fakt, že zadná časť vínotéky potrebuje dostatočný priestor na odvod tepla, aby neprichádzalo k prehrievaniu. Myslite aj na pohodlné otváranie dvierok a celkový prístup k vínotéke pri manipulácii s vínom.

Z akého materiálu sú vinotéky?


Nerezová oceľ, sklo či drevo patria medzi najpoužívanejšie materiály, s ktorými sa môžete stretnúť pri dizajne vínoték. Chrómové drôtené police sú zvyčajne finančne dostupnejšou alternatívou, drevené police zas pomáhajú udržiavať optimálnu vlhkosť vo vínotéke. Sklo na dvierkach môže byť matné, priehľadné, prípadne tónované, výber je len na vás a vašich preferenciách.

Poraď mi darček
Logo
Enable registration in settings - general